Naujienos
Atsinaujinančių energijos išteklių priemonių įrengimas Lietuvoje jau įgavo pagreitį. Lietuvos Respublikos Vyriausybė pagal priemonę ekonomikai skatinti valstybiniams parkams ir rezervatams skyrė lėšų saulės elektrinėms įsigyti.
Akmeniškiai turbūt, jau pastebėjo, kad šalia Kamanų valstybinio gamtinio rezervato pastato įrengta saulės elektrinė, kurios galingumas yra 25,92 kilovato. 2020 metų pabaigoje ją įrengė UAB Ecoenergas. Tikimasi, kad iš saulės gaunama žalioji energija pilnai patenkins direkcijos elektros energijos poreikius, o perteklių bus galima perduoti į tinklus. Prieš kelis metus rezervato direkcija administraciniam pastatui šildyti įsirengė ekologiška šildymo sistemą oras – vanduo. Pastato šildymui ir kitoms reikmės jau naudojama ekologiška elektros energija iš atsinaujinančių energijos šaltinių.
Iš saulės energijos pagaminta elektrą naudoja dar 27 nacionalinių ir regioninių parkų direkcijos savo pastatuose ir lankytojų centruose
Galingiausią elektrinę ant stogo, siekiančią net 60 kW, įsirengė Dzūkijos nacionalinio ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija. Žemaitijos nacionalinio parko direkcija „įdarbino“ administracinio pastato Plateliuose ir Plokštinės bazės, kur vasarą vyksta daug gamtosauginių veiklų, stogus.
Parkų direkcijos saulės elektrines įrengė ant pastatų pietinių bei vakarinių stogo šlaitų, dauguma išnaudojo toliau nutolusius pagalbinius pastatus.
Tačiau ne visos saugomų teritorijų direkcijos saulės energijos baterijas įsirengė ant stogų, kitos ‒ saulės energiją ims iš saulės parkų. Kuršių nerijos nacionalinio parko, Aukštadvario regioninio parko, Dubysos regioninio parko direkcijos energiją gaus iš nuotolinių saulės šviesos elektrinių. Tokį būdą pasirinko net 12 direkcijų.
Visų 28 saugomų teritorijų direkcijų, kurios įsirengė arba įsigijo nutolusias saulės elektrines, energijos suminė galia – apie 650 kilovatų. Saulės elektrinių įsigijimui ir įrengimui saugomų teritorijų direkcijoms skirta 511 tūkstančių eurų. Tikimasi, kad, naudojant saulės energiją, išlaidos elektrai sumažės kelis kartus.
Pastaruoju metu stiprėja atsinaujinančios ir žaliosios energijos poreikis bei supratimas, kas yra klimato atšilimas ir kaip galime prisidėti prie jo mažinimo, tad valstybinės įstaigos privalo būti vienos pirmųjų, kurios pradės naudoti atsinaujinančius energijos išteklius bei ieškoti alternatyvų, kaip taupyti ir būti socialiai atsakingoms“, - sako Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktorius Albertas Stanislovaitis.
Įsirengiant saulės energijos baterijas, siekiama padidinti mūsų krašto elektros energijos, pagamintos iš atsinaujinančių išteklių, naudojimą. Saugomų teritorijų direkcijos ir toliau ieškos būdų, kaip skatinti gamtosaugines, klimato kaitą mažinančias iniciatyvas. Viena tokių iniciatyvų - prisidėti prie elektromobilių populiarinimo, todėl ketinama inicijuoti diskusiją dėl elektromobilių įkrovos vietų įrengimo prie valstybinių parkų lankytojų centrų.
VSTT ir Kamanų VGRD informacija