Naujienos

2020.02.24
Vasario 24-oji – vieversio diena

     Vieversys vienas pirmųjų paukščių sugrįžta iš šiltųjų kraštų ir skelbia žiemos pabaigą. Spalva į žemės grumstą panašus sparnuotis seniai tapo žemdirbio palydovu, savo čirenimu skelbusiu, kad jau laikas laukus apeiti, darbams ruoštis. Mūsų senoliai ji švelniai vadino vyturėliu, vyturiu, cyruliu, voversiu. Su vieversio diena susisiję daug prietarų. Merginoms nederėjo šukuotis, nes vištos rūtų darželius iškapstys. Joms veidą sniegu triskart gerai išsiprausus, bus skaistus ir vasarą. Nesijodavo miltų, kad amarai pasėlių neužpultų. Vaikus ragindavo apibėgti du kartus apie trobą arba nubėgti į kaimo galą ir atgal, tai bus greiti kaip vyturiai. Dažnai sakoma  ̶  ankstyvas, kaip vyturys.

     Lietuvoje labiausiai paplitusios dvi rūšys: dirvinis vieversys ir lygutė. Pirmoji, ir mums geriausiai pažįstama, rūšis sutinkama atvirose vietose  ̶  laukuose, pievose, dirvonuose, rečiau -aukštapelkėse. Čirenimu mus džiugina jau kovo mėnesį, kartais vasarį. Veisimosi laikotarpiu ant galvos išryškėja kuodelis. Patinėlis cirendamas kyla vertikaliai aukštyn ir ilgokai plazdena vienoje vietoje. Peri ant žemės.

     Lygutė labiau paplitusi miškingose vietose – sausi pušynai, miško aikštelės. Laikosi ant žemės, tačiau tupia ir į medžius. Maitinasi ant žemės augalų dalimis ir vabzdžiais. Kiek mažesnė už dirvinį vieversį ir  labai į jį panaši. Nepatyrusiam lengva supainioti su miškiniu kalviuku. Gieda skrisdama, kartais tupėdama medžio viršūnėje.

     Dar vienas vieversys – kuoduotasis, kuris gana retas. Mėgsta nedideles gyvenvietes, priemiesčius. Išsiskiria stačiu kuodeliu ir kiek lenktu snapu. Nebijantys žmogaus, bėginėja žeme, tupia ant statinių. Išvaizda išsiskiriantys nuo kitų vieversių – raguotasis, kuris galvos šonuose turi du juodus „ragelius“. Geltona ir juoda spalvos vyrauja galvos ir kaklo apdare. Tai žiemojanti rūšis, peri šiaurinėje tundroje. Atvirų stepių gyventojai, trumpapirštis ir pilkasis vieversiai, labai retai atklysta ir į Lietuvą.

     Štai kokių vieversių esama. Beje, senoliai spėdavo orus pagal šiuos sparnuočius. Jei vieversiukas perskrenda anksčiau nei vasario 24 d. dar ilgokai bus žvarbu, pavasaris užsitęs. Jei pavėluoja į savo šventę, pavasaris bus ankstyvas. Kiekvienas galim pasitikrinti šią išmintį. O šiandien galim pasidžiaugti retai matyta saule, +5oC temperatūra.

Nuotrauka R.Jakaičio

 


Atgal

Paieška
Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direkcija
Pušų g. 2, Akmenės 2-as k. 85354 Akmenės rajonas Tel./faksas +370 425 59285 El paštas: info@kamanos.lt

Renginiai

<< birželis, 2023 >>
PATKPŠS
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930