Naujienos

2019.09.05
Didysis baublys – nendrynų slapukas

      Rugpjučio 28 d. didysis baublys atkeliavo į Kamanų rezervato laukinių paukščių laikinos globos voljerus. Buvęs ilgametis rezervato darbuotojas J. Jarutis pasirūpino atvežti paukštį, kuris atsitrenkė į pastatą ir nukrito Viekšnių gyventojo kieme. Voljere, išleidžiamas iš dėžės, pirmiausia iškišo ilgoką snapą, kelis kartus juo kaukštelėjo, tarsi parodydamas – ginsiuos nuo bet ko. Atsargiai išlindo visas, mikliai išskleidė sparnus ir pašiaušė plunksnas. Akimirksniu tapo kelis kartus didesnis, tarsi įspėdamas: – Aš didelis ir ginsiuos. Kelias minutes taip stebėjo aplinką, vėl tarsi kirsdamas kaukštelėjo tvirtu snapu. Galbūt supratęs, kad niekas jo nepuola, nusprendė slėptis. Vieną sparną suglaudė ir tą kryptimi šonu koja pristatydamas prie kitos kojos atsargiai slinko link voljero krašto. Slapukas nei akimirkai neprarasdamas budrumo, stebėjo mus, o mes stebėjome jo veiksmus. Atsirėmęs į voljero kraštą įtraukė išskleistą sparną, o suskleistą išskleidė ir pakeitė judėjimo kryptį. Pastebėjęs slaptavietę suskubo pasislėpti.

      Didysis baublys – retas paukštis, tai į Lietuvos raudonąją knygą įrašytas garninių šeimos atstovas. Įvairiose Lietuvos vietose dar vadinamas: rėkliu, buku, kaukučiu, bubliu, ūpu, dūku. Gyvena vandens telkinių pakrantėje, gausiai apaugusia augalija. Jo išskirtinė išvaizda. Pailgas kūnas šviesiai gelsvai rudas, išmargintas juodų dėmių iš viršaus ir rudų bei juosvų dryžių iš apačios. Tokia išvaizda šiam nendrynų slapukui padeda meistriškai slėptis. Ištempęs snapą, kaklą ir visą kūną tampa panašus į stuobrį ar nendrę. Snapas gelsvas ir stiprus, juo gali labai stipriai kirsti ir sužaloti. To nesitikėjusiems gelbėtojams tai teko pajusti. Kojos žalsvos ir turi ilgus pirštus, kurių pagalba įsikibdamas gali keliauti nendrių ir kitų augalų tvirtesniais stiebais.

      Išskirtinė ne tik išvaizda, bet ir jo balsas „hu-pumb“, kuris primena duslų jaučio baubimą. Dažniausiai girdimas pavasarį, kai vyksta jų tuoktuvės. O minta smulkiais vandens ir pakrančių gyviais, daugiausia stuburiniais. Žuveles maitinimui tenka patiekti ne bet kaip, o į vandenį. Ir kai aplinkui tampa ramu išlenda iš slaptavietės ir tyliai maitinasi. Taigi, išskirtinis paukštis visais atžvilgiais.

     Baublys rimtų sužalojimų neturi, todėl, pasisvečiavęs kelias dienas voljere, galės keliauti į laisvę.

Visuomenės informavimo specialistė

Kristina Grigaliūnienė         


Atgal

Paieška
Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direkcija
Pušų g. 2, Akmenės 2-as k. 85354 Akmenės rajonas Tel./faksas +370 425 59285 El paštas: info@kamanos.lt

Renginiai

<< rugsėjis, 2023 >>
PATKPŠS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930