Naujienos

2019.05.03
Sakuose slypi ne tik inkliuzai

167 – toks skaičius kerpių ir su jomis susijusių grybų buvo žinomas iki šių metų pradžios. Pirminiai kerpių tyrimai Kamanų rezervate atlikti vos du kartus: 1935-36 m. ir 2007 m. Pirmą kartą nedidelės apimties kolekciją surinkę tyrėjai ją apibūdinti perdavė Suomijos mokslininkams, nes Lietuvoje tuo metu nebuvo šios srities specialistų. Antrojo darbo, kurį atliko lichenologė dr. J. Motiejūnaitė, daiktiniai įrodymai saugomi Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto herbariume.

Žinias ir kolekcijas praėjusiais metais papildė rezervate viešėję Baltarusijos F. V. Kuprevič botanikos instituto mikologai: dr. Tatjana Šabašova, dr. Darija Belomesiaceva ir dr. Aleksandras Jacyna, kurie per žiemą išanalizavo surinktus pavyzdžius. Pirmiausiai papildytas kerpių sąrašas. Vertingiausi yra trys nauji radiniai. Kerpė alksninė hipotrachina paplitusi visame pasaulyje (išskyrus Antarkties regioną), o Lietuvoje yra apyretė. Pavadinimas duoda užuominą apie augimo vietas – tai baltalksnių ir juodalksnių žievė, tačiau rezervate aptikta ant jaunų eglės šakučių. Kaip pastebėjo pavyzdį peržiūrėjusi dr. Jurga Motiejūnaitė, tai yra labiau išimtis, išskirtinumas. Jei auga ant eglių, tikėtina, sėkmingai veisiasi ir įprastose vietose. Patikrinti šį faktą bus keblu, nes kerpę ne specialistas lengvai supainios su kitomis itin panašiomis rūšimis.

Naujos rūšys aptinkamos ir klaidų metodu. Renkant kežuočių pavyzdžius, buvo paimta eglės žievė su pilku apnašu. Vėliau paaiškėjo, kad tikslinė rūšis ten net nepateko, o nustatytos visai kitos, ant sakų augančios mikroskopinių grybų rūšys. Paprastai išskirdamas sakus medis ginasi nuo kenkėjų ir ligų, tačiau pastovėję, nebešvieži jie tampa augimo vieta kitiems organizmams. Tiesa, priešingai nei medienos, sakų sluoksnio grybų hifai iš vidaus neardo, jie auga tik išorėje suformuodami pilkšvą kietą plutelę. Aptiktos dvi specifinės rūšys, kurioms dar nesugalvoti lietuviški pavadinimai: Sarea resinae ir Sarea difformis. Didelė retenybė – dubenėlio formos jų vaisiakūniai. Pirmosios rūšies jie būna geltonos spalvos, antrosios – tamsūs, juosvi.

175 – iki tiek po vieno mikologų apsilankymo išaugo kerpių ir lichenizuotų grybų rūšių skaičius Kamanų rezervate.

Biologė Sigita Sprainaitytė

Nuotrauka:

Alksninė hipotrachina. Samuel Brinker nuotr.


Atgal

Paieška
Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direkcija
Pušų g. 2, Akmenės 2-as k. 85354 Akmenės rajonas Tel./faksas +370 425 59285 El paštas: info@kamanos.lt

Renginiai

<< rugsėjis, 2023 >>
PATKPŠS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930