Naujienos

2019.01.23
Paukščių žiedai pasakoja istorijas

Daugiau nei 100 metų pasaulyje taikomas paukščių žymėjimas metalinėmis plokštelėmis ir toliau sėkmingai konkuruoja su moderniais tyrimų metodais. Aptikti žieduotą paukštį – reta sėkmė, tačiau ne mažiau svarbu duomenis pateikti jų rinkėjams ir sulaukti daugiau žinių apie radinį.

     Praėjusiais metais Kamanų apypelkio miškuose buvo aptikta nusilpusi naminė pelėda (Strix aluco). Ji dar gebėjo skristi, tačiau sunkiai laikėsi ant kojų, todėl daugiausiai laiko praleisdavo ant žemės, kur galėjo tapti lengvu plėšrūnų grobiu.

     Sparnuotį paėmė globoti rezervato darbuotojas Dovydas Bučys, kuris jau buvo išauginęs ne vieną sužeistą ar nusilpusią pelėdą. Jis pastebėjo, kad ši pelėda yra sena ir labai mažo svorio, tikėtina, ilgai badavusi. Visgi savaitę maitintas ir saugiai, be streso laikytas paukštis nugaišo.

     Pelėda buvo žieduota, todėl netrukome susisiekti su T. Ivanausko zoologijos muziejaus paukščių žiedavimo centru. Paaiškėjo, kad paukštis iš tiesų buvo senas. Jį 2010 metais sužiedavo ornitologas Saulius Rumbutis. Anketoje jis nurodė apytikrį amžių ir lytį – ne mažiau kaip trejų metų patelė. Taigi radimo metu nusilpęs sparnuotis turėjo apie 10 metų, o tai pelėdiniams paukščiams yra daug, gamtoje nuo pat pirmųjų metų jų tyko daugybė pavojų.

     Žiedavimo ir paukščio radimo laiką skiria aštuoneri metai. Sunku pasakyti, ar visą šį laikotarpį naminė pelėda gyveno toje pačioje vietoje, tačiau palyginus žiedavimo ir radimo vietos koordinates, paaiškėjo, kad nusilpęs paukštis nuo savo buvusio lizdo nutolo apie 400 m. Kartais naminių pelėdų patelės išlieka prieraišios joms įprastoms teritorijoms, nors dažniausiai yra klajoklės, juda daugiau už sėslius patinėlius. Kadangi buvo žieduotas suaugęs paukštis, neįmanoma nustatyti, kiek toli jis nukeliavo nuo savo gimtojo lizdo. Būtų ypač vertinga daugiau žinoti apie lizduose pažymėtus jauniklius, jų klajonių maršrutus ir gyvenimo trukmę.

     Naminė pelėda rezervate ir apsaugos zonoje yra įprastas, tik nedažnai pastebimas naktinis paukštis. Visame masyve kasmet jų peri apie 10-12 porų.

     Bet kokia informacija apie paukščius yra svarbi, todėl radus žuvusį žieduotą sparnuotį, atskirai pamestą paukščio žiedą reikėtų pranešti Žiedavimo centrui užpildant anketą, pateiktą jų internetinėje svetainėje. Atsakydami specialistai pateiks duomenų apie paukštį ir jo žiedavimo aplinkybes.

 

Kamanų VGR direkcijos informacija


Atgal

Paieška
Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direkcija
Pušų g. 2, Akmenės 2-as k. 85354 Akmenės rajonas Tel./faksas +370 425 59285 El paštas: info@kamanos.lt

Renginiai

<< rugsėjis, 2023 >>
PATKPŠS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930