Naujienos

2017.02.09
Paminėta Pelkių diena

Pelkės ir vilkai – tokia buvo šių metų renginio, skirto Pasaulinei Pelkių dienai, tema. Ją mums pristatė pasisvečiuoti atvykę Gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ nariai Andrejus Gaidamavičius ir Rimas Pakeris.

Į renginį Kamanų rezervate vasario 3 dieną susirinko apie 40 Akmenės ir Mažeikių rajonų žmonių. Daugiausiai dalyvių buvo iš Akmenės Trečiojo amžiaus universiteto ir Ventos gimnazijos.

Prieš vykstant į pelkę Rimas Pakeris parodė trumpą videofilmą apie Juodymų pelkę (Rokiškio r.). Pastaraisiais metais viešojoje erdvėje būta daug diskusijų apie šios pelkės likimą, nes dėl abejotinų ekspertų išvadų leista ją kasti, tačiau lemiamas vaidmuo atiteko ... kurtiniams. Naujai aptikta itin retų paukščių populiacija nulėmė galutinį sprendimą pelkės naudai.

Andrejus Gaidamavičius klausytojus iš arčiau supažindino su paslaptingu vilkų gyvenimu. Seniai žinoma tiesa apie miško sanitarus papildyta įdomiais faktais iš Lenkijos mokslininkų tyrimų. Jie nustatė, kad vilkų gyvenamose vietovėse labai pakinta elninių žvėrių elgsena, maitinimosi įpročiai, dėl to jie padaro daug mažiau žalos miško želdiniams. Savo skaičiavimus pavertę pinigine išraiška, lenkai padarė išvadą, kad valstybei yra daug pigiau išmokėti nukentėjusiems kompensacijas nei medžioti vilkus, todėl šių žvėrių medžioklė uždrausta. Labai svarbu išsaugoti stiprias vilkų šeimas, nes kaip tik tokios kelia mažiausiai problemų žmonėms ir jų naminiams gyvuliams.

Trumpą seminarą užbaigė rezervato darbuotojos Kristinos Grigaliūnienės pranešimas apie LIFE+ projekto lėšomis atliktus darbus rezervate. Po pasisakymų išvykome į pelkę. Vieniems dalyviams užteko pasivaikščioti mokomuoju taku, kiti – pasirinko ilgesnį maršrutą aplankydami sunkiau pasiekiamas vietas. Pelkėje netrūko staigmenų: kas pirmą kartą pamatė šviežiai įspaustas vilko pėdas, kam pasitaikė įlūžti netvirta ledo danga ir patirti visas raisto klastas. Neužšalę, minkšti buvo mažųjų ežerėlių krantai, tačiau tolėliau tvirtas ledas patiems drąsiausiems suteikė retą progą aplankyti mažas, vasarą nepasiekiamas saleles.

Ypatingais reginiais šią dieną aukštapelkė nepalepino, tačiau tai atpirko galimybė pamatyti užšalusią pelkę ir ežeriukus kitu kampu. Po žygio dalyvius sušildė ant laužo virta arbata ir tradicinis žemaičių valgis – kastinys.

 

Biologė Sigita Sprainaitytė

 

V. Grigaliūno nuotr.   


Atgal

Paieška
Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direkcija
Pušų g. 2, Akmenės 2-as k. 85354 Akmenės rajonas Tel./faksas +370 425 59285 El paštas: info@kamanos.lt

Renginiai

<< rugsėjis, 2023 >>
PATKPŠS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930