Naujienos

2017.01.12
Žiemojančių paukščių lesinimas

    Lesinti paukščius ar ne, tai mūsų kiekvieno sprendimas. Svarbiausia - pradėjus lesinti, tai daryti visą šaltąjį laikotarpį ir kol bus sniego. Jei negalime užtikrinti pastovaus lesyklos papildymo geriau nepradėti. Nes paukščiai įpranta lankytis pastoviai toje pačioje vietoje ir laukia maisto. O nustojus juos maitinti speigų metu, belaukdami maisto, gali ir žūti.

    Svarbu: lesalas turi būti nesūdytas, nesupelijęs, nesupuvęs ar nesurūgęs, nepažeistas parazitų, grūdai ar sėklos neapdoroti chemikalais.

    Paukščių mėgstamas lesalas  - nesūdytos, nekepintos ir  nelukštentos saulėgrąžos. Trupinta batoną reikia pamirkyti aliejuje, kad nesušaltų. Jei pakabinsime nesūdytų ir nerūkytų lašinių ar taukų, sulauksime zylių, genių, bukučių, lipučių.

    Paukščiams patinka linų ir spygliuočių medžių sėklos, varškė, kruopos, obuoliai, virti ryžiai, avižos ir jų dribsniai, kukurūzų grūdai, aguonos, soros, pelai. Tinka ir arbūzų, melionų, moliūgų sėklos. Tik esant dideliems šalčiams šios sėklos sušąla, todėl paukščiai nesugeba jų išaižyti. Lesyklose galima palikti susmulkintą kietai virtą kiaušinį, virtas bulves, naminiams gyvūnams ir paukščiams skirtą konservuotą maistą, specialius mišinius. Įvairių piktžolių sėklas – balandų, dilgėlių, arkliarūgščių, dagių, varnalėšų ir kt. – galime pasiūlyti  paukščiams. Šios sėklos puikiai paįvairins jų racioną. Piktžolių sėklos tinkamos lesinimui tebūna kelis mėnesius, tad jų atsargų kaupti neverta.

    Smilginiai ir juodieji strazdai, svirbeliai mėgsta šermukšnių ir šaltalankių uogas, gudobelių vaisiūs. Strazdai mielai skanauja obuolius, kuriuos pritvirtiname ant šakos ar lesykloje. Netinka paukščiams lesinti juoda ruginė duona, citrusiniai vaisiai (apelsinai, citrinos, greipfrutai), bananų žievės ir kai kurie džiovinti vaisiai.

   Taip pat galime paruošti "paukščių pyragą". Pagrindiniai naudojami produktai: riebalai (taukai, sviestas arba margarinas) ir riešutai arba saulėgrąžos. Papildomai pridėti: sorų kruopų, avižinių dribsnių, aguonų, kukurūzų ar kitokių grūdų, linų sėklų... Riebalai išlydomi, į juos dedamų produktų didžiąją dalį sudaro saulėgrąžos ar/ir riešutai bei kiti minėti priedai. Pavasariop patariama įmaišyti kiaušinių lukštų, taip praturtinama kalciu. Viskas išmaišoma, supilama į polietileninį maišelį ir suformuojamas rutulys, kuris įdedamas į šaldytuvą. Sukietėjęs pyragas iš maišelio perdedamas į tinklelį ir pakabinamas lauke. Jį noriai lesa įvairių rūšių paukščiai.

    Svarbu: lesyklą pakabinti nuo skersvėjų apsaugotoje ir plėšrūnams, ypač katėms, nepasiekiamoje vietoje. Lesyklų yra įvairiausių, kurių galima nusipirkti parduotuvėse ar pasigaminti patiems. Įdomiai pagamintos lesyklos gali tapti mūsų sodybos ar palangės puošmena.

    Vieni ar kartu su vaikais stebėdami paukščius lesykloje išmokstame juos pažinti ir sužinome, kas gyvena šalia mūsų. Rūpindamiesi čiulbuonėliais vaikai išsiugdo pareigingumą ir atsakingumą.  Smagaus užsiėmimo visą šaltąjį laikotarpį, o daugiau informacijos ir patarimų  apie paukščių globą žiemą galima rasti internetiniame tinklapyje: www.birdlife.lt

Vyr. specialistė informacijai

Kristina Grigaliūnienė


Atgal

Paieška
Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direkcija
Pušų g. 2, Akmenės 2-as k. 85354 Akmenės rajonas Tel./faksas +370 425 59285 El paštas: info@kamanos.lt

Renginiai

<< rugsėjis, 2023 >>
PATKPŠS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930