Naujienos

2016.01.07
Paukščiai laukia mūsų globos

    Ilgai laukę pagaliau sulaukėme sniego ir šaltuko. Vaikams, šiaip taip atitrūkusiems nuo šiuolaikinių komunikavimo priemonių, tai tikras džiaugsmas, su draugais nuo kalniuko nusilesti - pačiūžomis raižyti ledą ar kitomis žiemos pramogomis pasimėgauti. Tačiau likusiems žiemoti   sparnuočiams atėjo sunkus laikas. Šalčiams paspaudus ir pasnigus sunku susirasti maisto, todėl plunksnuočiams reikia mūsų pagalbos. Paukščių lesinimas - tai ne tik pagalba paukščiams sunkiuoju laikotarpiu, bet ir puikus užsiėmimas mums. O šiltuoju laikotarpiu jie džiugins giesmėmis, atsidėkos soduose ir daržuose sumažindami kenkėjų gretas. Lesyklų yra įvairiausių, kurių galima nusipirkti parduotuvėse ar pasigaminti patiems. Įdomiai pagamintos lesyklos gali tapti mūsų sodybos ar palangės puošmena. Svarbu: lesyklą pakabinti nuo skersvėjų apsaugotoje ir plėšrūnams, ypač katėms, nepasiekiamoje vietoje.

    Vieni ar kartu su vaikais lesindami ir stebėdami paukščius išmokstame juos pažinti ir sužinome, kas gyvena šalia mūsų. Rūpindamiesi čiulbuonėliais vaikai išsiugdo pareigingumą ir atsakingumą. Svarbiausia taisyklė: pradėjus lesinti, tai daryti visą šaltąjį laikotarpį ir kol bus sniego. Paukščiai įpranta lankytis pastoviai toje pačioje vietoje ir laukia maisto. O nustojus juos maitinti speigų metu, belaukdami maisto, gali ir žūti. Zylė 10°C šaltyje per naktį netenka 10 proc. savo svorio.  Jei negalime užtikrinti pastovaus lesyklos papildymo geriau nepradėti.

    Populiariausias lesalas - nelukštentos saulėgrąžos, kurias labai mėgsta daugelis plunksnuočių. Saulėgrąžos tinka tik nesūdytos ir nekepintos. Dažnai paukščiams duodamos trupintas batonas, kuri reikia pamirkyti aliejuje, kad nesušaltų. O vabzdžialesiams (zylėms, geniams, bukučiams ir lipučiams) nepakeičiamas maistas yra lašiniai ar taukai, tačiau negalima duoti sūdytų, rūkytų ir pasenusių. Paukščiams patinka linų ir spygliuočių medžių sėklos, varškė, kruopos, obuoliai, virti ryžiai, avižos ir jų dribsniai, kukurūzų grūdai, aguonos, soros, pelai. 

    Skanaudami arbūzus, melionus ar moliūgus, jų sėklų neišmeskime - paukščiai jomis mėgsta pasilepinti. Esant dideliems šalčiams į lesyklas šių sėklų geriau neberti, nes sušalusių jų paukščiai nesugeba išaižyti. Lesyklose galima palikti susmulkintą kietai virtą kiaušinį, virtas bulves, naminiams gyvūnams ir paukščiams skirtą konservuotą maistą, specialius mišinius. Įvairių piktžolių sėklas – balandų, dilgėlių, arkliarūgščių, dagių, varnalėšų ir kt. – galime pasiūlyti  paukščiams. Šios sėklos puikiai paįvairins jų racioną. Piktžolių sėklos tinkamos lesinimui tebūna kelis mėnesius, tad jų atsargų kaupti neverta.

    Svarbu: lesalas turi būti nesūdytas, nesupelijęs, nesupuvęs ar nesurūgęs, nepažeistas parazitų, grūdai ar sėklos neapdoroti chemikalais. Netinka juoda ruginė duona, citrusiniai vaisiai (apelsinai, citrinos, greipfrutai), bananų žievės ir kai kurie džiovinti vaisiai.

    Rudenį pririnkę šermukšnių ir šaltalankių uogų, gudobelių vaisių ir jų pasiūlę į lesyklą priviliosime smilginius ir juoduosius strazdus, svečius iš šiaurės – svirbelius. Strazdai mielai skanauja obuolius, kuriuo pritvirtiname ant šakos ar lesykloje.

    Taip pat galime paruošti "paukščių pyragą". Pagrindiniai naudojami produktai: riebalai (taukai, sviestas arba margarinas) ir riešutai arba saulėgrąžos. Papildomai pridėti: sorų kruopų, avižinių dribsnių, aguonų, kukurūzų ar kitokių grūdų, linų sėklų... Riebalai išlydomi, į juos dedamų produktų didžiąją dalį sudaro saulėgrąžos ar/ir riešutai bei kiti minėti priedai. Pavasariop patariama įmaišyti kiaušinių lukštų, taip praturtinama kalciu. Viskas išmaišoma, supilama į polietileninį maišelį ir suformuojamas rutulys, kuris įdedamas į šaldytuvą. Sukietėjęs pyragas iš maišelio perdedamas į tinklelį ir pakabinamas lauke. Jį noriai lesa įvairių rūšių paukščiai.

    Smagaus užsiėmimo visą šaltąjį laikotarpį, o daugiau informacijos ir patarimų  apie paukščių globą žiemą galima rasti internetiniame tinklapyje: www.birdlife.lt

Vyr. specialistė informacijai

Kristina Grigaliūnienė


Atgal

Paieška
Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direkcija
Pušų g. 2, Akmenės 2-as k. 85354 Akmenės rajonas Tel./faksas +370 425 59285 El paštas: info@kamanos.lt

Renginiai

<< rugsėjis, 2023 >>
PATKPŠS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930