Naujienos
Nors ilgėjančios ir giedros dienos skelbia pavasario pradžią, kovo pirmoji dekada nelepina šiltomis dienomis. Saulutė vis aukščiau pakyla virš horizonto, taip šildo sukaustytą žemę ir po lopinėlį išlaisvina nuo ledo gniaužtų. Dabar yra toks metas, kai kiekviena diena vis kitokia – šviesesnė, šiltesnė, guvesnė. Gamta po truputį budo po ilgo žiemos miego. Nors miškuose nelabai jaučiasi pavasaris, nes dar reikės ilgokai palaukti, kol ištirps paskutinės sniego pusnys. Na bet pasidairykime aplinkui ir paskaičiuokime pavasario ženklus.
Pasak ornitologų, iš šiltųjų kraštų jau yra grįžę apie 20 paukščių rūšių. Šiais metais pavasarinė paukščių migracija vyksta gan vangiai dėl nusistovėjusių naktinių šalčių. Lietuvoje jau užfiksuoti grįžę vieversiai, gulbės, garniai, žąsys ir kitos rūšys. Pirmoji ir nenuginčijama pavasario pranašė pempė jau pastebėta Akmenės apylinkių laukuose. Tik jai vargšelei nenusisekė, nes naktimis paspaudžia 12-15 laipsnių šaltukas ir jos sunku rasti maisto po ilgos kelionės namo. Paukštelis maitinasi atvirose šlapynėse, ganyklose, pievose, o laukai vis dar apkloti balta marška. Nenuostabu, kad jos gali vėl trumpam pasitraukti atgalios iki jom palankių maitinimosi vietų ir sugrįš kai tik labiau sušils.
Tetervinai jau pasidabinę vestuvių apdaru – iškeltu baltu pauodegiu bei raudonais „antakiais". O kokios romantiškos tuoktuvės: vos nušvitus, į atvirą laukymę atskrenda tetervinas ir burbuliuodamas ima vilioti patelę. Ankstaus ryto tyloje jo tuoktuvių giesmė girdisi iš toli. Tačiau tai vilioja ne tik tetervą, bet ir konkurentus. Varžytis dėl nuotakos dėmesio suskrenda keli patinėliai. O kaip jie stengiasi jai įtikti: pašiaušia plunksnas, išskleidžia gražiąsias uodegas, ištiesia sparnus, besipuikuodami šoka tuoktuvių šokį. Nuostabus reginys.
Na o žvėrių gyvenimas kiek ramesnis. Kanopinių žvėrių patelės, tokie kaip elnės, stirnos, briedės, nekantriai laukia „šeimos pagausėjimo“, dėl to vis dažniau galima jas pastebėti ramiai besimaitinančias pamiškėse, lauko ražienose. Besilaukiančios šernų patelės jau yra atsiskyrusios nuo bandos ir nuošalioje ramioje vietoje įsirengusios guolius netrukus susilauks gausios vados. Vilkų ruja jau turėtų baigtis ir balandžio pabaigoje – gegužės vidury vilkės atsives aklus jauniklius, kurių nepaliks apie porą savaičių. Tuomet patele rūpinasi patinėlis, atnešdamas grobį prie guolio. Bebrai kol kas nelenda iš savo kruopščiai pastatytų „namų“.
Pavasaris tik įsibėgėja, kasdien išaušta vis spalvingesnė ir guvesnė diena. Tad džiaukimės atėjusiu pavasariu!
Vyr. ekologė
A. Urbonienė