Naujienos

2023.07.16
Liepos 16 d. minima Tarptautinė gyvačių diena!

Stebisi mergaitės,

žiūri visos trys:

Tūno susiraitęs

Marškiniuos žaltys.

 

     Vargiai rastume žmogelį ant šio svieto, kuris nesusietų žalčio su  jautriosios poetės Salomėjos Nėries poema ,,Eglė žalčių karalienė“. Nuo seno mūsų protėviams ši gyvatė turėjo ypatingą reikšmę. Mūsų senoliai žaltį ne tik laikė šventu gyvūnu, bet ir augindavo juos vietoje kačių, kad išvengtų graužikų antpuolių¡ Bet kodėl gi aš čia apie tuos žalčius, paklausite. O todėl, kad liepos 16-oji – Tarptautinė gyvačių diena.

      Kamanų rezervate žaltį sutikti sunku, veikiau jau išvysite angį. Angį nebūtina minėti vien bloguoju, nors ji ir yra vienintelė nuodinga gyvatė Lietuvoje, bet verta atsiminti, kad ji yra ir viena pirmųjų pavasario pranašių, kuri pabunda jau kovo mėnesį. O kaip atskirti angį nuo žalčio ar bekojo driežo gluodeno? Pažiūrėkite jai į akis – jei jos vyzdžiai pailgi (kaip katės) – jums po kojomis angis. Angį nuo kitų Lietuvoje gyvenančių gyvačių atskirti galima ir pagal zigzago formos raštą ant nugaros bei ilgį – įprastai jos daug trumpesnės ( jų ilgis apie 50-70 cm) už žalčius ar gluodenus. Angių mūsų rezervate nėra gausu, drįsčiau teigti, kad turite būti fortūnos palytėtas, jog išvystumėt ją besirangančią ant tako būtent tada, kai nuspręsite tą taką aplankyti. Ir jeigu jau esate gimęs po laiminga žvaigžde ir Jums pavyko išvysti šį šnypščiantį eksponatą, šiukštu, nelieskite ir neerzinkite gyvūno, nes gindamasi ji gali ir pademonstruoti, jog yra vienintelė nuodinga gyvatė Lietuvoje. O įkandus angiai be medikų neapsieisite, tačiau kol Jums bus suteikta pagalba ir suleistas priešnuodis – įkandimo vietą laikykite šaltai ir jos nejudinkite, neveržkite.

     Taigi, Tarptautinės gyvačių dienos proga, kai vyrai juokaudami sveikina moteris, aš noriu šį straipsnelį užbaigti priminimu, jog kiekvienas gyvūnas yra gamtos kūrinys, stebuklas, kuris nenusipelno būti nekenčiamas ar mušamas  vien dėl nepagrįstos baimės. Net ir angis nepuls, jei Jūs pirmas jos neišgąsdinsite, o žalčiai, kaip minėjau, gal ir neatstos murklių, bet ir toliau nusipelno būti gerbiami ir saugomi.

 

Lankytojų centro administratoriaus padėjėja Julija Kugrytė

Nuotrauka Vaidotas Grigaliūnas


Atgal

Paieška
Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direkcija
Pušų g. 2, Akmenės 2-as k. 85354 Akmenės rajonas Tel./faksas +370 425 59285 El paštas: info@kamanos.lt

Renginiai

<< rugsėjis, 2023 >>
PATKPŠS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930