Vandenys

Kamanų rezervate vandens telkiniai užima 0,5% (21,1 ha) visos rezervato teritorijos.

 

Tekantys aukštapelkės vandenys

Lagu vadinama aukštapelkės pakraščio juosta, į kurią subėga vanduo nuo aplinkinių reljefo paaukštėjimų iš vienos pusės ir nuo pelkės šlaito – iš kitos pusės. Kamanose lagas nepasižymi dideliu vandeningumu, nes kai kur yra visai sunaikintas sausinimo darbų.

 

Vandens srovės, tekančios nuo aukštaplynės į periferiją, vadinamos klampupiais. Klampupių nešamas vanduo patenka į pelkės pakraščius. Kamanų pelkėje aprašyti 7 klampupiai; jie nėra labai vandeningi. Čia gausiai auga gegužinis asiūklis ir trilapis pupalaiškis.

 

Stovintys aukštapelkės vandenys

Kamanų pelkėje yra vienintelis 6,2 ha ploto Kamanų senežeris. Ankstyvesniais pelkės raidos etapais ežeras buvo išplitęs toliau už dabartinių savo ribų. Dabartinis ežero gylis yra apie 3 metrus. Senežerio pakrantes linguojančiu kilimu užtraukia pelkiniai žinginiai, vandenyje plūduriuoja vabzdžiaėdžiai skendeniai. Aptinkamos dvi žuvų rūšys – lydeka ir ešerys. Iš vabalų čia aptiktos 6 dusių, 3 sukučių ir 1 dumbliavabalių rūšis. Ežeras – mėgstama paukščių buveinė, pastoviai čia peri upinės žuvėdros, didžiosios antys ir rudagalvės kryklės. Migracijos metu ežere galima pamatyti daugybę želmeninių ir baltakakčių žąsų, gulbių giesmininkių.

 

Ant durpyno atsiradę vandenys:

Klampynėse aptinkamos klampynių akys dažniausiai yra apskritos formos, su menka augalija. Akių krantuose aptinkamos ilgalapė saulašarė, baltoji saidra.

 

Paprastosios pelkės akys aptinkamos bet kurioje kitoje pelkės vietoje kartu su kiminų aptrauktais duburiais. Jos yra mažesnės ir ne taip vandeningos kaip klampynių akys. Būdinga augalija – vandenyje mirkstantis smailiašakio kimino kilimas.

 

Ežerokšniai – tai kelių klampynių akių junginiai, kurie yra gana gilūs, paprastai pailgos formos. Dvylikoje Kamanų pelkės klampynių aptinkama apie 120 ežerokšnių. Bendras jų plotas sudarytų daugiau kaip 2 ha. Gražiausi ir didžiausi yra Salų ir du Nimfėjų ežerokšniai. Juose gausu mažažiedžių vandens lelijų ir paprastųjų lūgnių.


Paieška
Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direkcija
Pušų g. 2, Akmenės 2-as k. 85354 Akmenės rajonas Tel./faksas +370 425 59285 El paštas: info@kamanos.lt

Renginiai

<< rugsėjis, 2023 >>
PATKPŠS
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930